Z cyklu: gatunki gołębi - gołąb Białka Polska
Białka Polska
Białka polska jest rasowym gołebiem wyhodowanym w okolicach Krakowa. Rasa ta została wyhodowana na bazie krzyżowania rysia polskiegi z rasowymi gołębiami pocztowymi. Na przełomie XX i XXI wieku w budowie tej rasy uczestniczyli hodowacy gołebi rasowych z całej Polski między innymi z Warszawy i Suwałk, ci hodowcy nakjbardziej wprzyczynili się do wyhodowania tej rasy. Białka Polska jest dość dużym i ciężkim gołębiem, posiada sylwetkę gołębia polnego lecz posiada większą budowę, bardziej mocniejszą ale także wydłużoną, posiada szeroko rozstawione nogi i charakteryzuje się białym upierzeniem.
Cechy wyglądu
Białka polska posiada dość dużą gładką głowę, na której znajduje się dość wysokie czoło. Linia profilu głowy powinna, począwszy od czoła, opadać umiarkowanie w dół, w kierunku karku. Oczy tej rasy gołębi w odniesieniu do całej głowy wydają się nie duże, gałki oczu wystają lekko na zewnątrz. Tęczówka oczu jest ciemna, ma kolor brunatno- czarny. Brew jest gładka, wąska, bardzo delikatna barwy cielistej (jasno-cielistej). Dziób ma średnią grubość i średnią długość, ma bardzo dobrze zwarte mocne szczęki. Dziób jest o barwie jasno-cielistej. Woskówki nosowe lekko rozwinięte, ale bardzo dobrze przylegające. Szyja białki polskiej ma średnią długość, jest szeroka u nasady, stopniowo zwęża się ku górze. Podgardle jest bardzo dobrze zaokrąglone. Pierś tej rasy gołębi jest bardzo dobrze zaokrąglona, pełna, szeroka, bardzo dobrze umięśniona. Plecy w partii barek są dość szerokie, nieco zwężają się ku tyłowi, mają średnią długość, są lekko zaokrąglone. Skrzydła są długie, lotkami stykają się prawie z końcem ogona, bardzo mocno przylegają do tułowia, spokojnie spoczywają na ogonie, nie stykają się ze sobą. Ogon jest umiarkowanie długi, dość zwarty, zawsze jest noszony przez gołębie poziomo. Nogi gołębia są dość krótkie, szeroko osadzone w tułowiu, uda zaś są schowane w obfitych piórach podbrzusza. Nogi są nieopierzone. Białka polska posiada bardzo mocne i obfite upierzenie, które jest bardzo sprężyste. Upierzenie gołębi tej rasy jest w barwie białej. Podczas wystaw białka polska jest oceniana za kształt i wygląd głowy, za wygląd i wielkość oczu, za wygląd brwi, za kształt dzioba i jego barwę, za wygląd szyi, za kształt i wielkość piersi, za plecy za ogon, za skrzydła, za wyglądu nóg, za postawę, za budowę i kształt figury, za kolor upierzenia oraz za wrażenie ogólne. Obrączka numer 10.
Wady
Białka polska nie może posiadać zbyt małej głowy, o bardzo wąskim i bardzo niskim czole. U rasowych gołębi niedopuszczalne jest zaznaczenie widoczne czuba bądź koronki z tyłu głowy. Wadą wyglądu jest posiadanie brwi w barwie wyraźnie rdzawoczerwonej, jak również posiadanie zbyt długiego i cienkiego dziba. Błędem wyglądu jest także za długa lub zbyt cienka szyja. Brzuch oraz pierś u rasowych gołębi nie może być zbyt wąska lub zbyt słabo umięśniona. Plecy wąskie w ramionach bardzo płaskie. Duża wadą wyglądu są luźno trzymane przy tułowiu, bądź obwisłe, widocznie krzyżujące się ze sobą skrzydła. Ogon u rasowych gołębi nie może być zbyt krótki, lub zadarty do góry, jak również nie może być pochylony ku podłoża. Niedopuszczalne są także zbyt wysokie lub wąsko rozstawione nogi oraz opierzone skoki lub palce. Rasowa białka polska nie może posiadać piór w innym ubarwieniu niż białym.
Wzorzec: cechy rasowości
- Głowa: Dość duża i wydłużona, o dość szerokim i wysokim czole, gładka. Linia profilu głowy powinna, począwszy od czoła, opadać umiarkowanie w dół, w kierunku karku.
- Oczy: W proporcji do całej głowy wydaje się nieduże, gałki oczne lekko wystające na zewnątrz. Tęczówka ciemna, brunatno-czarna.
- Brew: Wąska, gładka, delikatna,jasnocielistej barwy.
- Dziób: Średniej długości i grubości, mocny o dobrze zwartych szczękach, jasnocielistej barwy. Woskówki nosowe miernie rozwinięte, dobrze przylegające.
- Szyja: Średniej długości, szeroka u nasady, stopniowo zwężająca się ku górze. Podgardle dobrze zaokrąglone.
- Pierś: Szeroka, pełna, zaokrąglona, dobrze umięśniona
- Plecy: W barkach szerokie, lekko zwężające się ku tyłowi, średniej długości, lekko zaokrąglone.
- Skrzydła: Szerokie i długie, lotkami sięgają prawie do końca ogona, mocno przylegają do tułowia i spoczywają końcówkami na ogonie, nie stykając się ze sobą.
- Ogon: Umiarkowanie długi, zwarty, noszony poziomo.
- Nogi: Mocne, dość krótkie, szeroko osadzone w tułowiu, uda schowane w piórach podbrzusza, nieopierzone
- Upierzenie: Obfite i sprężyste.
- Kolor i rysunek: Biały
- Duże błedy: Mała głowa, o wąskim i niskim czole. Zaznaczony czub lub korona z tyłu głowy. Rdzawoczerwona brew. Długi, cienki dziób. Za długa lub zbyt cienka szyja. Wąska, słabo umięśniona pierś lub brzuch. Plecy wąskie w ramionach, płaskie. Luźno trzymane przy tułowiu, obwisłe, krzyżujące się wyraźnie ze sobą skrzydła. Ogon krótki, zadarty do góry, także ogon pochylony ku podłożu. Wysokie lub wąsko rozstawione nogi. Opierzone skoki lub palce. Pióra innego koloru niż biały.
- Uwagi do oceny: Głowa, oko, brew - dziób - szyja - pierś - plecy - ogon - skrzydła - nogi i ich postawa - budowa i figura - kolor upierzenia - ogólne wrażenie.
Wszystkie produkty dla gołębi można nabyć w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym golebimarket.pl w cenach detalicznych oraz hurtowych