Z cyklu: gatunki gołębi - gołąb Ryś Polski
Ryś polski
Rysie to jedna z najstarszych polskich ras gołębi o dość dobrze udokumentowanym pochodzeniu. Rasa ta wyhodowana została na terenie Małopolski a centrum hodowli tej rasy znajdowało się w Krakowie i okolicznych miejscowościach. Stamtąd rozprzestrzeniła się na teren Małopolski Wschodniej (Rzeszów – Jarosław – Przemyśl – Lwów). Jest to z całą pewnością jedna z najbardziej udanych rodzimych ras, powszechnie znanych poza granicami kraju. Bywa, że w niektórych krajach jest bardziej ceniona i liczniej hodowana niż w Polsce.
Wśród wielu rodzimych ras tylko ryś zyskał uznanie i sławę oraz podbił serca hodowców chyba całej Europy, znany i hodowany jest też na innych kontynentach. Swoją popularność zyskał zarówno za efektowny barwny rysunek (kilkanaście odmian barwnych) jak i wyjątkowe walory użytkowe – duża masa ciała, wysoka płodność, odporność na złe warunki bytowe i samodzielność w zdobywaniu pokarmu.
Pamiętać przy tym należy, że ryś jest typowym produktem racjonalnej hodowli wiejskiej. Łączy on w sobie najlepsze cechy wymagane od gołębia użytkowego, a swoją niepowtarzalną urodą zaspakaja doznania estetyczne hodowców. To właśnie spowodowało, że ryś był licznie hodowany w zagrodach chłopskich.
Rasę te spopularyzował prof. J. Rozwadowski publikując (ok. 1880r) artykuły w ówczesnej specjalistycznej prasie niemieckiej. Publikacje spowodowały niebywały wzrost zainteresowania tą rasą wśród hodowców zagranicznych. Popularność ta zaowocowała szybkim wzrostem populacji, udoskonaleniem eksterieru oraz powstaniem nowych odmian barwnych. W krajach ościennych największą popularność rysie zdobyły na terenie Niemiec, gdzie znane już były ok. 1870 r. Jednak dopiero po roku 1880 nastąpił tam dynamiczny rozwój hodowli tych pięknych i użytecznych ptaków. Na niemieckich wystawach rysie pojawiły się w latach 1881-1885. Natomiast w 1906r utworzono w Niemczech „Klub Hodowców Polskich Rysi”. Organizacja ta uczyniła bardzo wiele w doskonaleniu rasy oraz popularyzacji jej w innych krajach. Ogromną popularnością cieszą się rysie na terenie Czech i Słowacji. Należą tam do czołówki ras cenionych za urodę.
Natomiast polscy hodowcy i miłośnicy rysia, zrzeszeni byli od 1930 roku w „Klubie Ras Opasowych”, działającym przy CKHD w Warszawie i datę tą można przyjąć jako początek zorganizowanej hodowli tej rasy na ziemiach polskich.
Ryś polski to jedna z najstarszych ras gołębi w naszym kraju. Od stuleci ptaki te mieszkały pod polskimi strzechami. Rasa ta charakteryzowała się piękną sylwetką, dobrym zdrowiem, samowystarczalnością. Niestety, z powodu różnych niedomówień ryś polski został zmodernizowane przez niemieckich hodowców. W wyniku tej niezbyt przemyślanej modyfikacji ryś polski utracił nie tylko typową, szlachetną sylwetkę ale również przepadły bezpowrotnie jego najlepsze cechy użytkowe.
Dzięki akcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza "S.O.S. ratujmy polskie rasy" ryś polski, oficjalnie już staropolski został wpisany do rejestru Europejskiej Federacji w swojej niezmodyfikowanej, pierwotnej postaci.
Wszystkie produkty dla gołębi można nabyć w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym golebimarket.pl w cenach detalicznych oraz hurtowych